&

Trashëgimi⠀

0 Ratings

Titulli: Trashëgimi⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Gjinia: Novelë⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Autori: Gi dë Mopasan⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Përktheu: Donika Omari ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Çmimi: 100 L⠀ Numri i faqeve: 85 fq

Shto në Librari

RRETH LIBRIT

Romancier i jashtëzakonshëm, Mopasani përzgjedh tregimin e shkurtër për të përshkruar historinë e zhgënjimeve të personazheve, më së shumti femra.

E sjellë me mjeshtëri në shqip nga përkthyesja e mirënjohur Donika Omari, novela mund të konsiderohet një thesar i letërsisë botërore. Autori ka shkruar: “Topi i dhjamit”, Bel Ami”, “Horla”, “Trashëgimi”, “Zonjusha Fifi” etj.

Novela “Trashëgimi” përshkruan jetën e funksionarëve dhe nëpunësve mediokër, profesion që Mopasani e njihte shumë mirë, duke përshkruar me realizëm dhe mjeshtëri mbresëlënëse portretet e karaktereve të ndryshëm.

Vlerësime

Mesatarja e vlersimeve të blerësve

0 Ratings
Bëju i pari që vlerëson “Trashëgimi⠀”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Nuk ka vlerësimime.

SHPËRNDAJ KËTË LIBËR

Registration

Forgotten Password?