&

Sozia

0 Ratings

Titulli: Sozia Gjinia: Roman Autori: Fjodor Dostojevski Përktheu: Diamanda Dushi Çmimi: 100 L Numri i faqeve: 184

Shto në Librari

RRETH LIBRIT

DOSTOJEVSKI: një tjetër mjeshtër i fjalës, përfaqësues i shekullit të 19-të!

Është konsideruar si një prej romancierëve të mëdhenj rusë, nga ku janë influencuar edhe shumë shkrimtarë të tjerë pasardhës. Para së të bëhej shkrimtar Dostojevski që në adoleshencë ka qenë një lexues pasionant.

Romani dostojevskian paraqitet si një konfrontim i këndvështrimeve “ekzistenciale” midis personazheve të ndryshme, këndvështrime që shprehen në stile të ndryshme. Dostojevski i kushton një kujdes të veçantë realizmit të dialogëve, duke përdorur shprehje popullore, digresione, ndërprerje etj.
Ka shkruar: “Idioti”, “Analet e Petërburgut”, “Krim dhe ndëshkim”, “Vëllezërit Karamazov” etj

Vlerësime

Mesatarja e vlersimeve të blerësve

0 Ratings
Bëju i pari që vlerëson “Sozia”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Nuk ka vlerësimime.

SHPËRNDAJ KËTË LIBËR

Registration

Forgotten Password?