&

Goditje dielli

0 Ratings

Titulli: Goditje dielli Gjinia: Tregime & novela⠀⠀⠀⠀⠀ Autori: Ivan Bunin⠀⠀⠀⠀ Përktheu: Myzejen Shapllo Çmimi: 150 L Numri i faqeve: 140 fq

Shto në Librari

RRETH LIBRIT

Ishte shkrimtari i parë rus që u laureua me çmimin “Nobel” në vitin 1933, novelist, poet dhe shkrimtar i mirënjohur.

Ivan Bunini ishte mjeshtër i fjalës, i përshkrimit të natyrës, shkrimtari që krijoi tablo të ashpra dhe të vërteta të jetës së fshatit në të kaluarën, krijoi një sërë figurash të Rusisë së pararevolucionit.

Mjeshtëria e fjalës, përsosmëria e formës së tregimeve, pasuruan thesarin e letërsisë ruse.

Njohja me Çehovin ka qenë e rëndësishme për Buninin, nga i cili mësoi lakonizmin, aq sa tregimet e fundit arritën gjysmë faqe. Ka shkruar romanin: “Jeta e Arsenjevit”; tregimet “Goditje dielli”; etj. Bunini la një trashëgimi të madhe edhe si poet

Vlerësime

Mesatarja e vlersimeve të blerësve

0 Ratings
Bëju i pari që vlerëson “Goditje dielli”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Nuk ka vlerësimime.

SHPËRNDAJ KËTË LIBËR

Registration

Forgotten Password?