&

Dubrovski

0 Ratings

Titulli: Dubrovski Gjinia: Novelë⠀⠀⠀⠀⠀ Autori: Aleksandër S. Pushkin⠀⠀ Përktheu: Jorgji Doksani Çmimi: 150 L Numri i faqeve: 123 fq

Shto në Librari

RRETH LIBRIT

Kultura ruse nuk do të ishte kaq e bukur, nëse do t’i mungonte zëri shkëlqimtar i A.S.Pushkinit.

Lindi më 6 qershor 1799, një nga poetët më të mëdhenj të letërsisë ruse, themeluesi i letërsisë moderne ruse, simbol i dinjitetit kombëtar, tregimtari dhe përfaqësuesi më i spikatur i letërsisë romantike evropiane.

“Dubrovski” është një nga veprat në prozë të Pushkinit, shkruar me vërtetësinë e uraganit të fjalës së tij.

Me një gjuhë të çlirët, na rrëfen fatin e dhimbshëm të personazhit kryesor, Dubrovskit. Pushkini ishte pionieri i përdorimit të gjuhës së përditshme në poezitë dhe dramat e tij, duke krijuar një stil tregimi të veçantë – drama të përziera, romancë dhe satirë.

Vlerësime

Mesatarja e vlersimeve të blerësve

0 Ratings
Bëju i pari që vlerëson “Dubrovski”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Nuk ka vlerësimime.

SHPËRNDAJ KËTË LIBËR

Registration

Forgotten Password?