&

Bukuroshet e fjetura

0 Ratings

Autori: Jasunari Kavabata Përktheu: Lili Bare Gjinia: Novelë Çmimi: 100 lekë Numri i faqeve: 81 fq

Shto në Librari

RRETH LIBRIT

Shkrimtari i parë japonez shpërblyer me çmimin“Nobel”në vitin 1968, në morinë e novelave të tij mbresëlënëse ekzaminon kufirin midis fantazisë dhe realitetit në mendjen e burrave të vetmuar. Tek veprat e tij realja dhe irealja ndeshen, soditja e natyrës, lulëzimi i një kumbulle, fluturimi i zogut etj., janë arratisje drejt një bote tjetër, me një bukuri të pashpjegueshme.

Autori shkruan në mënyrë metaforike, thekson zgjuarsinë e mendjes njerëzore për të nxjerrë në pah marrëdhënien e individit me botën ekzistenciale.

Novela e përkthyer me mjeshtëri nga Lili Bare, mbetet një nga kryeveprat e letërsisë botërore, si dhe një nga punët më të mira të autorit

Vlerësime

Mesatarja e vlersimeve të blerësve

0 Ratings
Bëju i pari që vlerëson “Bukuroshet e fjetura”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Nuk ka vlerësimime.

SHPËRNDAJ KËTË LIBËR

Registration

Forgotten Password?