&

Baba Tomorri

0 Ratings

Titulli : Baba Tomorri Autor: A.Z. Çajupi Çmimi: 100 lekë Numri i faqeve: 94 fq

Shto në Librari

Overview

Përmes vargjeve të kësaj lirike shoqërore, me ligjeratën poetike të së cilës, zë fill periudha e re në letërsinë shqipe, ajo e realizmit, nis kështu shkëputja nga romantizmi (Rilindja). Andon Zako Çajupi (Sheper, 27 mars 1866 – Heliopolis, 11 korrik 1930) ishte poet, dramaturg, patriot dhe veprimtar i Rilindjes Kombëtare.

Ai mbetet poeti i atdheut dhe i të mërgimit, i të dashurisë dhe rebelimit, poeti i shpirtit të lirë njerëzor

Customer Reviews

Average customer rating

0 Ratings
Be the first to review “Baba Tomorri”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

There are no reviews yet.

SHARE THIS BOOK

Registration

Forgotten Password?